wtorek, 15 lutego 2011

Rozeznanie terenu

W dzisiejszych czasach, w dobie internetowych forów podróżniczych, tracków z gps pozwalających śledzić poprzednie wyprawy oraz Google Earth, wstępne rozeznanie miejsc wartych odwiedzenia w jakimkolwiek kraju na świecie nie stwarza już problemu. Myśląc o Afryce pierwsze skojarzenie to oczywiście piaski pustyni. Trzeba jednak pamiętać, o Atlasie z najwyższym szczytem mającym ponad 4100 m n.p.m.  i z wieloma przełęczami na wysokościach rzędu 2000-3000 m n.p.m, które mamy zamiar przejechać. Myślę, że to właśnie ścieżki Atlasu odcisną najmocniejszy ślad w naszej pamięci.

Po przeczytaniu kilku relacji z motocyklowych wypraw do Maroka , wiedziałem czego można się na miejscu spodziewać. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że wyłonił się z nich pewien schemat wypraw Marokańskich.  Trzeba przecież zaliczyć kilka tras po pustyni oraz po górach, ewentualnie wzbogacić to o wizytę w którymś z większych miast, zazwyczaj Fez lub Marrakech. A to narzuca pewien kształt podróży.
Sięgnąłem również po kultową pozycję Chrisa Scotta – Morocco Overland, która jest bardzo szanowanym przewodnikiem dla miłośników podróży w stylu adventure po Maroku. Scott, który zjeździł większą część świata kompleksowo radzi w niej jak się do wyjazdu przygotować, na co uważać, co zabrać ze sobą, jak się spakować, jakie mapy kupić itd. Książka zawiera cały katalog proponowanych tras, dokładnie opisanych, z koordynatami do gps, jest więc wielką pomocą dla osób, które chcą dobrze przygotować się do wyjazdu tego typu.

Do planowania trasy i nawigacji posłuży  Mapa Michelin 742 1:1000.000 (jednorazowa ze względu na cienki papier na jakim jest wydrukowana) oraz mapa Reise Know How 1:1000.000 (niezniszczalna, zalaminowana, składana). Korzystam z nawigacji gps  poprzez urządzenie PDA – HTC Touch HD, przy użyciu programu TwoNav Pocket do obsługi elektronicznych map topograficznych. Jako mapa do gps posłuży skalibrowana, wspomniana mapa Reise Know How oraz, dla wtajemniczonych mapa Olafa (http://www.island-olaf.de/travel/marokko/gps.html)



Fantastyczny jest oczywiście Google Earth, który poprzez widok 3D pozwala przebyć planowaną trasę nie ruszając się z domu. Co ważniejsze, umożliwia też wypatrzenie ścieżek i dróg nie naniesione na mapach. Bardzo fajne narzędzie.

Więcej o samej trasie już niedługo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz